JACE

To «J.A.C.E.» οδηγεί την κούρσα

Βραβεία Ελληνικής Ακαδημίας 2013: Οι Υποψηφιότητες

JACE
J.A.C.E.

Ανακοινώθηκαν την περασμένη Τρίτη 12 Μαρτίου στη Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών στην Αθήνα οι υποψηφιότητες για τα φετινά βραβεία της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου.
Τις περισσότερες υποψηφιότητες συγκέντρωσε η ταινία του Μενέλαου Καραμαγγιώλη «J.A.C.E.», συνολικά 11 στον αριθμό ενώ ακολουθούν με 9 υποψηφιότητες η «Κόρη» του Θάνου Αναστόπουλου και οι ταινίες «L» του Μπάμπη Μακρίδη και «Το αγόρι τρώει το φαγητό του πουλιού» του Έκτορα Λυγίζου. Η μεγάλη εμπορική επιτυχία της φετινής σεζόν, το «Αν…» του Χριστόφορου Παπακαλιάτη, συγκέντρωσε 3 υποψηφιότητες.
Αναλυτικά οι υποψηφιότητες έχουν ως εξής:

* ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ
– «11 συναντήσεις με τον πατέρα μου» (Παραγωγός: Νίκος Κορνήλιος)
– «Αν…» (Παραγωγός: Ιωάννης Καλφακάκος)
– «Το αγόρι τρώει το φαγητό του πουλιού» (Παραγωγοί: Γιώργος Καρναβάς, Αργύρης Παπαδημητρόπουλος, Εκτορας Λυγίζος, Ελίνα Ψύκου)
– «Η κόρη» (Παραγωγοί: Θάνος Αναστόπουλος, Στέλλα Θεοδωράκη)
– «J.A.C.E.» (Παραγωγοί: Μενέλαος Καραμαγγιώλης, Φένια Κοσοβίτσα)

* ΚΑΛΥΤΕΡΟΥ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ
– «Ημερολόγια αμνησίας» της Στέλλας Θεοδωράκη
– «Ένα βήμα μπροστά» του Δημήτρη Αθυρίδη
– «Anaparastasis: Η ζωή και το έργο του Γιάννη Χρήστου (1926-1970)» του Κωνσταντίνου Ζουλιάτη

* ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ
– «Χαμομήλι» του Νεριτάν Ζιντζιρία
– «Cavo D’ Oro» του Σιαμάκ Ετεμάντη
– «Τσέλσι – Μπαρτσελόνα» του Αλέξανδρου Χαντζή
– «Τίτλοι τέλους» του Γιώργου Ζώη
– «Ιδιότητες του 2» του Αχιλλέα Κυριακίδη
– «The Capsule» της Αθηνάς Ραχήλ Τσαγγάρη

* ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑΣ
– Μενέλαος Καραμαγγιώλης («J.A.C.E.»)
– Θάνος Αναστόπουλος («Η κόρη»)
– Έκτορας Λυγίζος («Το αγόρι τρώει το φαγητό του πουλιού»)

* ΠΡΩΤΟΕΜΦΑΝΙΖΟΜΕΝΟΥ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ
– Έκτορας Λυγίζος («Το αγόρι τρώει το φαγητό του πουλιού»)
– Μπάμπης Μακρίδης («L»)
– Χριστόφορος Παπακαλιάτης («Αν…»)

* ΣΕΝΑΡΙΟΥ
– Έκτορας Λυγίζος («Το αγόρι τρώει το φαγητό του πουλιού»)
–  Θάνος Αναστόπουλος, Βασίλης Γιάτσης («Η κόρη»)
– Ευθύμης Φιλίππου, Μπάμπης Μακρίδης («L»)

* Α’ ΑΝΔΡΙΚΟΥ ΡΟΛΟΥ
– Λάμπρος Αποστόλου («11 συναντήσεις με τον πατέρα μου»)
– Γιάννης Παπαδόπουλος («Το αγόρι τρώει το φαγητό του πουλιού»)
– Άρης Σερβετάλης («L»)

* Α’ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΥ ΡΟΛΟΥ
– Βίκυ Βολιώτη («Αίμα»)
– Σαβίνα Αλιμάνι («Η κόρη»)
– Αμαλία Μουτούση («Χαρά»)

* Β’ ΑΝΔΡΙΚΟΥ ΡΟΛΟΥ
– Ιερώνυμος Καλετσάνος («J.A.C.E.»)
– Γιώργος Συμεωνίδης («Η κόρη»)
– Μάκης Παπαδημητρίου («L»)

* Β’ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΥ ΡΟΛΟΥ
– Θεοδώρα Τζήμου («H κόρη»)
– Κόρα Καρβούνη («J.A.C.E.»)
– Λήδα Πρωτοψάλτη («Χαρά»)

* ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ
– «Η κόρη» (Ηλίας Αδάμης)
– «Μπιγκ Χιτ» (Διονύσης Ευθυμιόπουλος)
– «J.A.C.E.» (Γιώργος Φρέντζος)

* ΜΟΝΤΑΖ
– «10η μέρα» (Γιάννης Κωσταβάρας)
– «Αν…» (Στέλλα Φιλιπποπούλου)
– «J.A.C.E.» (Τάκης Γιαννόπουλος, Λάμπης Χαραλαμπίδης, Πάνος Δαουλτζής)

* ΜΟΥΣΙΚΗΣ
– «Ημερολόγια αμνησίας» (Χρήστος Δεληγιάννης)
– «Αίμα» (Σταύρος Γασπαράτος)
– «Magic Hour» (Παναγιώτης Καλαντζόπουλος)

* ΕΝΔΥΜΑΤΟΛΟΓΙΑΣ
– «Δεμένη κόκκινη κλωστή» (Σάββας Πασχαλίδης)
– «Μπιγκ Χιτ» (Κατερίνα Ζουράρη)
– «J.A.C.E.» (Δέσποινα Χειμώνα)

* ΜΑΚΙΓΙΑΖ
– «Δεμένη κόκκινη κλωστή» (Αλεξάνδρα Μήτα)
– «Η κόρη» (Εύη Ζαφειροπούλου)
– «J.A.C.E.» (Γιάννης Παμούκης)

* ΗΧΟΥ
– «10η μέρα» (Γιάννης Σκανδάμης, Γιώργος Ραμαντάνης, DNA Lab)
– «J.A.C.E.» (Μαρίνος Αθανασόπουλος, Κώστας Βαρυμποπιώτης, Βάλια Τσέρου)
– «L» (Κώστας Φυλακτίδης, Στέφανος Ευθυμίου)
– «Αν…» (Μαρίνος Αθανασόπουλος, Κώστας Βαρυμποπιώτης, Αρης Λουζιώτης, Αλέξανδρος Σιδηρόπουλος)

* ΣΚΗΝΙΚΩΝ
– «Η κόρη» (Μαγιού Τρικεριώτη)
– «Μπιγκ Χιτ» (Κατερίνα Ζουράρη)
– «J.A.C.E.» (Ηλίας Λεδάκης)

* ΕΙΔΙΚΩΝ ΕΦΕ ΚΑΙ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΗΣ ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑΣ
– «10η μέρα» (Χρήστος Γάκης)
– «Δεμένη κόκκινη κλωστή» (Βασίλης Ανδιρόπουλος, Γιάννης Βαμβακάς, Γιώργος και Ρούλης Αλαχούζος, Δημήτρης Γκερπινής)
– «J.A.C.E.» (Ιπποκράτης Χαλάς)
– «Magic Hour» (Γιάννης Γεωργαρίου, Μagicon)

Η απονομή των βραβείων θα γίνει την Τρίτη 2 Απριλίου στη Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών.