ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

OI ΥΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΕΣ

ΤΟΥ 1ου ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΦΕΣΤΙΒΑΛ

ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ ΘΕΡΜΑΪΚΟΥ

5-11 Μαΐου 2020, Αμφιθέατρο ΚΑΠΠΑ 2000, Περαία, Δήμος Θερμαϊκού

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε η πρώτη φάση του 1ου Πανελλήνιου Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου Θερμαϊκού! 21 ομάδες από όλη την Ελλάδα και την Κύπρο έστειλαν τις παραστάσεις τους μέχρι την καταληκτική ημερομηνία 29/02/2020. Το πλήθος και η ποιότητα των συμμετοχών επιβεβαιώνουν ότι υπάρχει χώρος και ανάγκη μια τέτοια διοργάνωση στη Θεσσαλονίκη.

Στη δεύτερη φάση του Φεστιβάλ, η Προκριματική Επιτροπή, αποτελούμενη από ανθρώπους που εμπλέκονται άμεσα στα πολιτιστικά δρώμενα του Θερμαϊκού, θα επιλέξει τις 5 παραστάσεις που θα διαγωνιστούν στο Αμφιθέατρο ΚΑΠΠΑ 2000 στην Περαία, από τις 5 έως και τις 11 Μαΐου 2020. Καλή επιτυχία σε όλους!

Ακολουθεί η λίστα με τις υποψηφιότητες του 1ου ΠΦΕΘΘ:

01) Θεατρική Ομάδα Πολιτιστικού Συλλόγου Γερακαρούς – «Οι θαλασσιές οι χάντρες» (Γιάννη Δαλιανίδης)

02) Θεατρικό Εργαστήρι ΕΣΤΙΑΣ Νέας Σμύρνης «Κάρολος Κουν» – «Της Ελλάδας θεατρίνοι» (Συλλογικό)

03) Θεατρική Ομάδα «Διθύραμβος εξ’ αμάξης» – «Άντε!» (Αφροδίτη Ιωάννου & Ιωάννα Κατσαρού)

04) Θεατρική Ομάδα ENTREMOSOTROS Ισραηλιτικής Κοινότητας Θεσσαλονίκης – «Τα μωρά τα φέρνει ο πελαργός» (Μιχάλης Ρέππας & Θανάσης Παπαθανασίου)

05) Θεατρική Ομάδα Συλλόγου Κιουταχειωτών-Μικρασιατών Φλώρινας «Ο Άγιος Μηνάς» – «Λωξάντρα» (Μαρία Ιορδανίδου)

06) Θεατρικό Εργαστήρι Πολιτιστικού Εξωραϊστικού Συλλόγου Καλαμαριάς «Η Κηφισιά» – «Γκόλφω For Ever» (Ντίνος Σπυρόπουλος)

07) Θεατρική Ομάδα «ΘΕΑΤΡΟΚΑΠΗΛΟΙ» Δήμου Αμπελοκήπων-Μενεμένης – «Συμπέθεροι απ’ τα Τίρανα» (Μιχάλης Ρέππας & Θανάσης Παπαθανασίου)

08) Θεατρική Ομάδα «Alter Ego» Δήμου Αμπελοκήπων-Μενεμένης – «Ποιος σκότωσε τον Ουίλιαμ;» (Λίλιαν Δημητρακοπούλου)

09) Θεατρική Ομάδα Φάρου Τυφλών Ελλάδος – «Φαύστα» (Μποστ)

10) Θεατρικός Όμιλος Πάφου – «Μην περιμένεις ποτέ το τελευταίο λεωφορείο» (Ειρήνη Παππά)

11) Θεατρική Ομάδα Μυγδονίας «Θεατροποινίτες» – «Ιστορίες Ανθρώπων» (Συλλογικό)

12) Θεατρική Ομάδα Πολιτιστικού Μορφωτικού Συλλόγου Φιλύρου – «Οίκος ενοχής» (διασκευή του έργου «Ράους» των Μιχάλη Ρέππα & Θανάση Παπαθανασίου)

13) Θεάτρου Περιπέτεια – «Εσωτερικαί ειδήσεις» (Μάριος Ποντίκας)

14) Θεατρική Ομάδα In Art – «Το μεγάλο μπέρδεμα» (Θανάσης Πέντσος)

15) Πειραματική Σκηνή Θεατρικών Εργαστηρίων «Μελίνα Μερκούρη» Δήμου Νεάπολης-Συκεών – «Φλαντρώ» (Παντελής Χορν)

16) Θεατρική Ομάδα Ενηλίκων Ι.Ν. Αγίας Παρασκευής Μενεμένης «Θεατρολόγειον» – «Όποιος δουλεύει πάει μπροστά… με μέσο» (διασκευή του έργου «Η κόμισσα της φάμπρικας» των Κώστα Πρετεντέρη & Ασημάκη Γιαλαμά)

17) Θεατρική Ομάδα Πανελλήνιας Ένωσης Υπαλλήλων ΟΑΕΔ – «Ας ξαναβρούμε ο ένας τον άλλον» (Συλλογικό)

18) Θεατρική Ομάδας ΛΗΝΟΣ Εργαζομένων Γενικού Νοσοκομείου «Γεώργιος Παπανικολάου» – «Βότκα Μολότωφ» (Αντόν Τσέχωφ σε διασκευή Νηλ Σάιμον)

19) Θεατρική Σκηνή Βαρνάβα Δημοτικού Θεάτρου Μαραθώνα – «Ο Σέντζας» (Παντελής Χορν)

20) Θεατρική Ομάδα Άνω Λιοσίων «Υπερφωτισμένοι» – «Μετασεισμική ακολουθία ή Πώς την κάνουν οι Κινέζοι» (Γιάννης Γαλανόπουλος)

21) Πειραματική Σκηνή Θεατρικού Εργαστηρίου Σπερχειάδας-Μακρακώμης – «Καλή αντάμωση» (Γωγώ Ατζολετάκη)

Για όλες τις εξελίξεις του Φεστιβάλ, μπορείτε να επισκέπτεστε την επίσημη ιστοσελίδα της Θεατρικής Ομάδας «Φύρδην Μίγδην» www.fyrdinmigdin.com και τη σελίδα μας στο Facebook https://www.facebook.com/FyrdinMigdinTheater/

Related Posts

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.